Buskerud Høyres stortingskandidater og Høyres folkevalgte i Buskerud har vært på en to dagers reise gjennom fylket. Det ble dager fulle av gode møter, inntrykk og viktige samtaler om fremtidens Buskerud. Jeg kjørte MC på turen som var torsdag 14. og fredag 15. august.
Første stopp var hos Mester Grønn i Lier, Norges største heleide blomsterkjede med over 150 butikker og 1700 ansatte. Gründer og eier Ola Ølstad tok imot oss, og vi snakket om skatt og næringspolitikk, statsforvalterens krav og selskapets satsing på Fairtrade. Vi fikk høre om starten av Mester Grønn som skjedde i det små med 300.000 kroner i aksjekapital. Nå skal de åpne tre nye butikker. En fantastisk reise.
Deretter besøkte vi nye Drammen sykehus, hvor prosjektleder Morten Støldal og klinikkdirektør for psykisk helse og rus, Kirsten Hørthe, orienterte om sykehusøkonomi, økte byggekostnader, ambulansetjenesten og andre viktige spørsmål. Vi fikk også en omvisning på det flotte sykehuset hvor de første flytter inn 25. august. Somatikken må vente til oktober. Sykehuset er, som oss, opptatt av at flere enn to tog i timen må stoppe på Brakerøya. Et flott sykehus!
Turen gikk videre til Nøstetangen glassmuseum, med omvisning og lunsj i vakre omgivelser. I tillegg til fantastisk glasskunst finner du en liten modell av et nytt funn. Det er av et uvanlig stort hus som ble oppført på 200-tallet.
I Kongsberg besøkte vi jernbanestasjonen og diskuterte regjeringens manglende vilje til å åpne for togstopp på Brakerøya. Det er et spørsmål som berører både ansatte, besøkende og pasienter fra Kongsberg til Brakerøya. Det er noe vi i Buskerud fylkeskommune er opptatt av.
I Flesberg var vi innom byggingen av Grettfoss bru, et tofeltsprosjekt som skal stå ferdig i 2026 og gi langt bedre fremkommelighet over Numedalslågen på fv. 40. På kommunehuset møtte vi ordfører Oda, som fortalte om den krevende økonomiske situasjonen i kommunen, samt utfordringer innen helse og omsorg fordi staten ikke gir økonomisk bistand til ressurskrevende brukere etter de har fylt 67. Som om det skulle endre noe.
Siste stopp på dag én var Imingfjell Turistheim, hvor eier og tidligere gruppeleder Nils Helge Tufto, sammen med gruppeleder Inger Lassegård, tok imot oss. Her diskuterte vi vinteråpen vei over Imingfjell, reiseliv og utvikling i øvre del av Buskerud.
Dagen ble avsluttet med middag på Vestlia Resort sammen med Høyres foreningsledere i Hallingdal.
Dag to:
Vi startet på Hallingdal sjukestugu, hvor samhandlingssjef Marit Øen Li fortalte om sjukestugas historie, betydning og fremtid. Vi fikk høre hvordan mulige kutt i Vestre Viken kan påvirke helsetilbudet i Hallingdal. Befolkningen i Hallingdal har tilbud om helsehjelp på alle nivåer på Ål gjennom Hallingdal Sjukestugu.
I Krødsherad møtte vi ordfører Andreas på kommunehuset. Der fikk vi høre om hyttebygging og utvikling på Norefjell. Vi møtte også Tor Egil Buøen som orienterte om utviklingen av Høgevarde og Turufjell. Reiseliv en viktig del av Buskeruds mangfoldige næringsliv.
Siste stopp på turen var i Ringerike. Etter en velsmakende lunsj på Kraft Pizzeria i Hønefoss, med innledning om inkluderende arbeidsliv fra Christopher, besøkte vi dronelinja ved Hønefoss vgs. på Eggemoen Det er et fremtidsrettet tilbud i tett samarbeid med næringslivet.
En stor takk til alle som tok oss imot, og til ordførerne Adrian, Line, Oda, Runar og Syver samt varaordfører Jørund, som møtte oss underveis.
Les mer om turen i lokalavisene:
