
Her kan du lese mitt innlegg, som jeg hadde i budsjettdebatten.
Fylkesvaraordfører og møteleder
Først vil jeg takke fylkeskommunedirektøren med medarbeidere som har tatt en svært grundig gjennomgang av hele budsjettforslaget for å kvalitetssikre det. Om lag 150 delsummer er gjennomgått. Resultatet er det budsjettforslaget vi skal behandle nå. Risikoen for avvik er ved gjennomgangen og det grundige arbeidet som er gjort – betydelig redusert.
Denne budsjettbehandlingen er spesiell.
Selv om fylkeskommunedirektøren med stab har gjort en god jobb, har de hatt svært liten tid til å lage budsjettforslaget.
De politiske partiene har også hatt dårlig tid. De bevilget seg fornuftigvis tiden til tett oppunder fylkestinget før de kom med sine forslag.
Så får vi en totrinnsbehandling av budsjett og økonomiplan.
Under mer normale omstendigheter ville fylkeskommunedirektøren hatt langt bedre tid. Fylkesutvalget ville være tettere på. Og partiene ville fremme sine forslag i avgivende møte i fylkesutvalget. Helhetlige pakker, også med verbalforslag, ville fremmes for fylkestinget. Jeg vil si at tidspresset gjør at vi denne gang har en litt spesiell budsjettbehandling, som ikke er lik den vi får neste gang.
Vi skal behandle Buskerud fylkeskommunes budsjett for 2024 og økonomiplan. Den fremgangsmåten som fylkesutvalget velger på den oppgaven – er den fylkeskommunedirektøren har foreslått og som et enstemmig fylkesutvalg har sluttet seg til.
Fylkesutvalget har også sluttet seg til Fylkeskommunedirektørens målformuleringer som er knyttet til omstillingsarbeidet.
Det er:
- Politisk handlingsrom. Rom for å utøve reelle politiske prioriteringer
- Motiverte ansatte som blir satset på. Motiverte og kompetente ansatte er Buskeruds viktigste ressurs
- Gode tjenester tilpasset inntektsnivå. Forsvarlig økonomisk styring tilpasset inntektsnivå
- Eierskap og involvering underveis. Politisk eierskap og bred ansattinvolvering
- Kunnskapsbaserte beslutninger. Gode analyser, strategiske avveininger og konsekvensvurderinger
Det legges opp til en totrinnsbehandling av budsjett og økonomiplan.
Først en budsjettbehandling i dag for å få et lovlig budsjett.
Samtidig benytter vi tiden frem til sommeren i et kontinuerlig omstillingsarbeid i fylkesutvalgets regi, for å få på plass et budsjett og økonomiplan som er økonomisk bærekraftig.
Det er en stor oppgave vi står foran. I forhold til det budsjettforslaget vi fikk fra fylkesrådet er omstillingsbehovet på om lag 250 millioner kroner i 24 – økende til nær 300 millioner i perioden.
Vi i Buskerud fylkeskommune har mange, som vi i økonomiarbeidet, skal ta hensyn til. Eksempelvis ansatte, elever, ulike brukergrupper, kommuner og innbyggere. Derfor er det en klok tilnærming, som fylkesutvalget har tatt, å bruke god tid.
I arbeidet med å få et lovlig budsjett er det brukt en saldering som fylkestinget, under normale omstendigheter, ikke ville akseptert. Som eksempler på det er reduksjon av skole-vedlikehold, som representerer største delen (90 prosent) av den bygningsmassen vi eier,
og reduksjon i vedlikehold av veier også kalt reasfaltering med forarbeid. Jeg nevner dette fordi salderingen må sees i lys av den utfordringen vi står overfor i dag og som jeg er sikker på vil bli rettet opp i omstillingsarbeidet.
Jeg ser frem til budsjettbehandlingen.
